ایران بی کلام

ایران بی کلام

ایران بی کلام

تفاوت میکس و مسترینگ

تفاوت میکس و مسترینگ

فهرست مطالب

مقدمه

یکی از اشتباهات رایج عموم مردم این است که میکس و مسترینگ موسیقی را فرآیندی یکسان میدانند. اگرچه این دو مورد، فرآیند هایی هستند که هدفشان بهتر کردن و زیباتر کردن موسیقی است، اما میکس و مسترینگ دو روش متمایز هستند که برای تکمیل مراحل پایانی یک آهنگ یا قطعه موسیقی بکار میروند. بنابر این، برای درک دقیق تر تفاوت میکس و مسترینگ و اینکه چرا این دو فرآیند برای موسیقی ضروریست، با ما در این مقاله همراه باشید.

 

تفاوت میکس و مسترینگ

 

تفاوت اول

فرض کنید شما موزیکی ساخته اید و به زیبایی آن را سازبندی و تنظیم کرده اید. اما بعد از اینکه موزیک خود را گوش دادید، متوجه شدید که سازهای موزیک شما آن کوبندگی و شفافیت لازم که مد نظر شماست را ندارد. بنابر این در اینجاست که مهندس میکس وارد عمل میشود. اولین مورد در تفاوت میکس و مسترینگ این است که مهندس میکس، ترک شما را به صورت لاین به لاین آنالیز میکند و چک میکند که آیا سازها با هم تداخلی دارند یا خیر و اگر داشتند، عملیات اکولایزینگ یا پنینگ یا کم و زیاد کردن صدا و اعمال افکت را انجام میدهد. اما در مسترینگ، کاری که مهندس مسترینگ انجام میدهد این است که ترک نهایی و یکپارچه شما را آنالیز میکند و روی کلیات آن کار انجام میدهد. بنابر این فایلی که شما تحویل یک مهندس مسترینگ میدهید یک ترک کامل استریو هست.

 

تفاوت دوم

در عملیات میکس، اعمال افکت ها به صورت جزئی و برای تک تک سازهای موزیک انجام میشود. ولی در عملیات مسترینگ به صورت کلی تر انجام میشود. فرض کنید ترکی دارید که شامل سازهایی مثل کیک درام، بیس، اسنیر، های هت، گیتار، پیانو و سازهای دیگر هست. مهندس میکس اگر متوجه شود که صدای کیک و بیس با هم تداخل دارند، میتواند مثلا روی کیک عملیات اکولایزینگ را به صورت مستقل انجام دهد. یا مثلا اگر صدای گیتار شما آنطور که باید در موزیک شنیده نمیشود، با عملیات پنینگ یا کم و زیاد کردن صدا، سعی در بهتر کردن صداها میکند. ولی مهندس مسترینگ اگر بخواهد روی جزئیات تمرکز کند، (به عنوان مثال سعی در زیاد کردن صدای ساز خاصی مانند پیانو داشته باشد) مجبور است صدای کل ترک موسیقی را افزایش دهد. در نتیجه داینامیک کل موزیک تحت تاثیر قرار میگیرد.

 

تفاوت سوم

تغییرات در مسترینگ به مراتب کمتر از میکس است. فرض کنید مهندس مسترینگ بخواهد صدای خواننده را زیاد کند. همانطور که پیشتر اشاره شد، برای این کار مجبور است صدای کل موزیک را زیاد کند و این روی داینامیک کل موزیک اثر میگذارد. اما در میکس، دست مهندس میکس باز است و به راحتی میتواند با اسلایدر میکسر، به راحتی صدا را زیاد کند یا حتی یک کمپرسور برای یک صدای خاص قرار دهد. بنابر این، در میکس برخلاف مسترینگ، به تک تک لاین های موزیک و سازها دسترسی داریم و میتوانیم روی تک تک انها تغییرات اعمال کنیم.

 

تفاوت میکس و مسترینگ

 

تفاوت چهارم

گزینه بعدی درتفاوت میکس و مسترینگ مربوط به تجهیزات میباشد. تجهیزاتی که مهندس مسترینگ استفاده میکند کمی متفاوت با تجهیزات مهندس میکس هست. مثلا مهندس مسترینگ از پارامتریک اکولایزرها استفاده میکند و برای او مهم است که این پارامتریک اکولایزرها آپشن Mid و Side داشته باشند. همچنین مهندس مسترینگ از مالتی بند کامپرسورها و هارمونیک اکسایترها و استریو ایمیجینگ ها استفاده میکند. ولی در میکس معمولا این پلاگین ها استفاده نمیشود و از اکولایزرهای عادی یا کمپرسورهای معمولی استفاده میشود. همچنین تجهیزات دیگری مانند اسپیکرها و حتی اتاقی که در آن عملیات مسترینگ انجام میشود، آکوستیک ان متفاوت از اتاق میکس میباشد. تجهیزاتی مثل اسپیکرها باید در مسترینگ متفاوت از مرحله میکس باشد. مثلا مهندس مسترینگ از چندین اسپیکر متفاوت برای گوش دادن و آنالیز موزیک استفاده میکند. این به این دلیل هست که مهندس مسترینگ وظیفه دارد چک کند آیا صدایی که در اسپیکر مانیتور استودیو شنیده میشود با صدایی که در اسپیکر یک ماشین شنیده میشود یکسان هست یا خیر و آنطوری که باید، صدا میدهد یا خیر.

 

تفاوت پنجم

لول های صدا در مسترینگ به مراتب بالاتر از لول های صوتی در میکس میباشند. در مسترینگ از RMS برای اندازه گیری میانگین پردازش صوتی استفاده میشود. در مسترینگ خیلی مهم است که RMS در مقداری بالاتر از میکس باشد. پس مهندس مسترینگ وظیفه دارد چک کند لول های صدا از چیزی که در میکس هست بالاتر است یا خیر.

 

تفاوت ششم

تفاوت بعدی سیکوئنس کردن ترک های یک آلبوم هست. مهندس مسترینگ موظف است سطح صدای همه ترک های یک آلبوم را با هم متناسب کند. این یعنی نقطه پایان هر ترک با نقطه شروع ترک بعدی باید سطح یکسانی داشته باشد و یک هارمونی داشته باشد. به طوری که وقتی ترک ها را در آلبوم پخش میکنید، باید حس شود که این ترک ها مربوط به یک آلبوم هستند و با هم هارمونی دارند. ولی در میکس، اهمیتی ندارد که سطح صداهای ترک های آن آلبوم یکسان باشند و مهندس میکس این وظیفه را به مهندس مسترینگ واگذار میکند.

 

تفاوت هفتم

مورد بعدی در مورد تفاوت میکس و مسترینگ، این است که در مسترینگ، برای پخش موزیک در پلتفرم های مختلف مانند اسپاتیفای، ساندکلود و … باید موزیک با توجه به استاندارد های آن پلتفرم (از جمله لول بندی صدا و …) خروجی گرفته شود و یا برای خروجی گرفتن موزیک بر روی سی دی باید حتما Dithering آن چک شود که این موارد در مرحله میکس انجام نمیشود.

 

تفاوت میکس و مسترینگ

پیشنهاد ویژه

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده کرده باشید.

اگر تمایل به خوانندگی بر روی آهنگ های بی کلام از خواننده های مختلف دارید، فروشگاه ایران بی کلام این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است.

محصولات فروشگاه، شامل آهنگ های بی کلام از خواننده های معروف، با تنظیم و میکس و مستر حرفه ای میباشد که شما میتوانید با مناسب ترین قیمت، از فروشگاه ایران بی کلام تهیه کنید.