ایران بی کلام

ایران بی کلام

ایران بی کلام

حذف صدای خواننده از آهنگ

حذف صدای خواننده از آهنگ

فهرست مطالب

مقدمه

کارائوکه چیست؟ حذف صدای خواننده از آهنگ یا کارائوکه کردن به چه چیزی میگویند؟ آیا به راحتی میتوان صدای خواننده را از موزیک حذف کرد؟ آیا نرم افزاری وجود دارد که بتوان همه آهنگ ها را به راحتی بی کلام کرد؟

نرم افزارهای موجود در بازار همگی و بدون استثنا فقط میتوانند صدای خواننده را تا حد کمی از آهنگ حذف کنند. این نرم افزارها قطعا علاوه بر صدای خواننده، بخش عمده ای از فرکانس های آهنگ که در مرکز قرار دارند را نیز حذف میکنند. از جمله فرکانس های بیس، مانند گیتار بیس و کیک درامز و همچنین فرکانس سازهایی که در مرکز قرار دارند.

در نتیجه این طرز فکر که به راحتی میشود یک آهنگ را با یک نرم افزار بی کلام کرد، تصوری اشتباه هست. در ادامه این مقاله به طور مفصل درباره این موضوع توضیح میدهیم. با ما همراه باشید.

 

حذف صدای خواننده از آهنگ

 

حذف صدای خواننده از آهنگ با نرم افزار (Karaoke)

ابتدا باید این نکته را مد نظر داشته باشید که اصطلاح “کارائوکه” لزوما اسم یک نرم افزار خاص نیست! کارائوکه نام قابلیتی است که در واقع این قابلیت در بیشتر نرم افزارهای ادیت صدا موجود میباشد. اگرچه نرم افزارهایی هم با این اسم وجود دارند که بسیار ناکارآمد هستند. پس دنبال چنین برنامه هایی برای حذف صدای خواننده از آهنگ نباشید.

این روش، با بکار گیری فرآنده های نرم افزاری و یا سخت افزاری، بازه فرکانسی وکال (صدای خواننده) را از موسیقی حذف میکند. در نتیجه به دلیل مشابه بودن بازه فرکانسی بسیاری از سازها با محدوده صوتی انسان، آنها هم تا مقدار زیادی حذف میشوند. اما در نهایت با استفاده از این روش صدای خواننده تا حدی از آهنگ حذف میشود.

در این روش، کیفیت نهایی موزیک به کیفیت اصلی آهنگ مورد نظر بستگی دارد! به عنوان مثال، آهنگ های قدیمی با توجه به نوع میکس و همچنین آنالوگ بودن آن موزیک ها، در این روش یا اصلا امکان پذیر نیست و یا اگر شدنی باشد، خیلی بیشتر جزئیات موزیک به همراه صدای خواننده حذف میشود و عملا کیفیت موزیک افت شدید پیدا میکند. اما امروزه با وجود دیجیتال بودن آهنگ های جدید و همچنین کیفیت بالای آنها در میکس و مسترینگ، در نهایت حذف صدای خواننده از آنها با استفاده از نرم افزار بهتر خواهد شد. اگرچه کسی که اینکار را انجام میدهد باید به اندازه کافی با تنظیمات اینگونه برنامه ها آشنایی داشته باشد. در غیر اینصورت میتواند به راحتی موقع حذف صدای خواننده، به موزیک و سازهای اصلی لطمه وارد کند.

 

آیا آهنگ کارائوکه برای خوانندگی حرفه ای مناسب است؟

در این روش حذف صدای خواننده از آهنگ، اگر بخواهیم به بهترین شکل ممکن و به بالاترین کیفیت دست پیدا کنیم، به دانش، تخصص، ابزار و برنامه های مناسب این کار نیاز داریم و این کاریست بسیار تخصصی. البته برنامه های ساده ای هم وجود دارند که تا حدی این کار را انجام میدهند. اما معمولا با یک تنظیمات پیش فرض به شما این امکان را میدهند و اکثرا قابل تغییر و دستکاری نیستند. در نتیجه کیفیت مطلوبی حاصل نمیشود و بیشتر جنبه سرگرمی دارد.

اگر یک فرد حرفه ای و متخصص با امکانات مناسب این کار را انجام دهد، برای اجراهای زنده ی نیمه حرفه ای و تمرین میتواند مناسب باشد و موقع اجرا، در واقع خواننده در حال خواندن روی نسخه ای هست که کمی صدای وکال خواننده اصلی حس میشود. اما چون صدای خواننده در حال اجرای زنده، روی این آهنگ در حال پخش است و معمولا خواننده آن را با صدای بلند اجرا میکند، صدای وکال اصلی تقریبا به گوش نمیرسد.

به طور کلی حذف صدای خواننده از آهنگ (karaoke)، یک روش ارزان و کاربردی برای دوستانی است که جهت تمرین و سرگرمی از این آهنگ ها استفاده میکنند. ولی خوانندگان حرفه ای قطعا باید روی آهنگ هایی که مجددا بازسازی، تنظیم و میکس شده اند، اجرا کنند.

 

حذف صدای خواننده از آهنگ

 

پس در نتیجه، همه آهنگ های بیکلامی که تا به حال از خواننده ای شنیده اید، قطعا یک تنظیم کننده حرفه ای آن را بازسازی و تنظیم مجدد کرده و با هیچ برنامه ای آن را بی کلام نکرده است.

 

بازسازی و تنظیم مجدد آهنگ به چه معناست؟

بازسازی و تنظیم مجدد یعنی یک تنظیم کننده حرفه ای و با تجربه، آهنگی را از اول و از ابتدا تنظیم مجدد و درنهایت میکس و مستر کند. این کار در صورتی که تنظیم کننده قصد داشته باشد دقیقا تنظیمش مشابه آهنگ اوریجینال باشد، بسیار سخت و پر زحمت است. زیرا باید مو به مو نت های تمام سازهای موزیک را بشنود و بتواند مجددا آنها را در نرم افزار آهنگسازی خود (یا به صورت الکترونیکی یا با سازهای زنده)، پیاده سازی کند. اما اگر بخواهد به سلیقه خود و با سازبندی های خود، این موزیک را تنظیم مجدد کند، کمی دستش بازتر است و نیازی نیست عینا نت های سازها را پیاده سازی کند.

در هرصورت، اگر این کار به طور حرفه ای و با هنر افراد متخصص انجام شود، برای اجرای خوانندگان بسیار مناسب تر است.

 

سخن پایانی

تقریبا تمامی آهنگ های بی کلام فروشگاه ایران بیکلام توسط یک تیم حرفه ای، بازسازی و تنظیم مجدد شده اند و همانطور که توضیح داده شد توسط تنظیم کننده از ابتدا تنظیم شده اند (مثلا آهنگ بی کلام تقدیر – شادمهر عقیلی ، آهنگ بی کلام پوست شیر – ابی ، آهنگ بی کلام حبس – ابی و …) و فقط تعداد کمی از آهنگ ها کارائوکه هستند که البته در آنها هم صدای خواننده به صورت کاملا حرفه ای و دقیق از آهنگ حذف شده است (مثلا آهنگ بی کلام قاف – علیرضا طلیسچی ، آهنگ بی کلام یخ زدم – شادمهر عقیلی و …). همانطور که پیشتر توضیح دادیم، اینگونه آهنگ ها برای تمرین و اجراهای کوچک مناسب هستند.

پیشنهاد ویژه

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده کرده باشید.

اگر تمایل به خوانندگی بر روی آهنگ های بی کلام از خواننده های مختلف دارید، فروشگاه ایران بی کلام این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است.

محصولات فروشگاه، شامل آهنگ های بی کلام از خواننده های معروف، با تنظیم و میکس و مستر حرفه ای میباشد که شما میتوانید با مناسب ترین قیمت، از فروشگاه ایران بی کلام تهیه کنید.